PZP pre bezpečnú jazdu

Bezpečnostný pás v auteKaždý, kto si cení svoju peňaženku a bezpečnosť na cestách určite vie, že bez PZP sa na cestách nezaobíde. Pre tých teda venujeme časť z nášho  článku, ktorá vám poradí, kde môžete získať ten najvýhodnejší produkt na trhu. Pre neznalých ponúkneme vysvetlenie toho, prečo je potrebné a veľmi nápomocné si každé vozidlo zabezpečiť týmto spôsobom. Výberu máte skutočne dosť, keďže na slovenskom trhu funguje dosť veľa poisťovacích spoločností. Širšia ponuka však môže spôsobiť komplikácie v samotnom výbere. Pokiaľ však viete, ako si hľadanie uľahčiť, nemusí to byť až také komplikované. Čítajte ďalej a dozviete sa, ako nájsť najlacnejší výpočet PZP.

Prečo je také dôležité?

Ako vieme, zákonodarcovia si určujú také zákony, s ktorými nemusíme vždy súhlasiť. Napriek tomu, že aj PZP má mnoho odporcov, je nutné uznať, že je skutočne veľmi užitočné a dôležité. Je to preto, že vďaka tomuto zabezpečeniu máte istotu, že budete odškodnený v prípade vzniku škodovej udalosti alebo dopravnej nehody. Podmienkou je však, aby aj druhá strana, ktorá vám ujmu spôsobí, mala tento druh zabezpečenia uzatvorený. V opačnom prípade je nutné vec riešiť priamo so „škodcom“.

To isté platí aj pre vás. Vďaka krytiu preplatí vami spôsobené škody vaša poisťovňa. Pochopiteľne, tie musia byť spôsobené prevádzkou poisteného motorového vozidla. Preplácajú sa len tie poškodenia, ktoré boli spôsobené buď iným vozidlám alebo osobám v ňom. Poistné plnenie môže byť v takej situácii veľmi vysoké. Vďaka tomu máte garanciu, že za vami zapríčinené škody nemusíte platiť z vlastných prostriedkov. Podmienkou je, aby škody neboli spôsobené úmyselne.

Aby sme vás o vysokom poistnom plnení presvedčili, udáme vám aj niektoré čísla. Poistenie každého a jedného vozidla kryje až milióny eur. Aj tieto hodnoty určuje jednotlivým poisťovniam štát. Ujma na zdraví je preplácaná do 5 miliónov eur a škody na majetku zas do 1 milióna eur. Poistné plnenia môžu byť aj vyššie, ale za príplatok. Máme za to, že tie, ktoré sme uviedli, by mali byť dostačujúce.

Ak teda niekomu spôsobíte škodu aj neúmyselne a možno to poškodený ani nevidel, z ľudského hľadiska je dobré na mieste udalosti zotrvať. Prípadne nechať nejaký odkaz a situáciu vyriešiť, veď na to je určené PZP. Určite to nenechávajte na trovy „nevinného“, ak ste  za poškodenie zodpovedný vy. Ani vám by to nebolo jedno. Veď keď škodu plne prepláca poisťovňa, tak prečo zutekať. Pomôžme jeden druhému. Na vyriešenie stačí vypísať správu o udalosti, nafotiť ju a odoslať do vašej poisťovne. Tá už to bude riešiť priamo s poškodeným.

Rozšírené poistné krytie

Ručná brzdaPokiaľ vám to, že PZP kryje hlavne škody spôsobené iným vozidlám alebo ľuďom nestačí, môžete si ho rozšíriť o iné udalosti. Namiesto toho, aby ste si zaobstarali celé havarijné zabezpečenie vozidla, stačí urobiť niečo iné. K základnému krytiu vám spoločnosti Generali, Kooperativa a Komunálna poisťovňa umožňujú navoliť si niektoré havarijné riziká, prípadne ich už obsahujú. Výsledná cena PZP sa pri tom u nich nezmení. Je pravda, že v porovnaní s inými ponuka poisťovní napr. Allianz, Union, UNIQA, ČSOB atď. môže byť o niečo drahšie. No keď si predstavíte, že samotné havarijné zabezpečenie by vyšlo niekoľkonásobne viac, niet čo riešiť. Ak viete, že havarijné riziká ako napr. úraz vodiča, posádky, asistenčné služby, stret so zverou, výtlk atď. vám reálne hrozia, PZP s rozšíreným poistným krytím môže byť veľmi užitočné. Vhodné je aj poistenie auta proti krádeži na Uzavripzp.

Odkaz: https://www.uzavripzp.sk/asistencne-sluzby/

Vaše možnosti si rýchlo a jednoducho porovnáte

To, že sme vám už v úvode hovorili o vašich mnohých možnostiach, nemalo za cieľ vás zmietnuť. Práve  naopak. Chceli sme vám povedať o nástroji, vďaka ktorému si môžete urobiť online porovnanie PZP ponúk na vaše konkrétne vozidlo. Dve veci, ktoré budete potrebovať na výpočet vašich ponúk sú technický preukaz vozidla a vodičský preukaz majiteľa. Formulár nepožaduje žiadne osobné údaje. Je anonymný, nezáväzný a bezplatný, takže jeho vyskúšaním nič nestratíte.

Online porovnanie môžete mať hotové do 15 minút. Ak by ste si všetky ponuky, ktoré vám zobrazí, chceli zisťovať osobne, potrebovali by ste na to aj niekoľko hodín, ak nie dní. Takto uvidíte prehľadne, konkrétne na vaše vozidlo, rôzne ponuky s presnými cenami od rôznych poisťovní. To, že sa môžu líšiť až v 300 eurách nie je žiaden mýtus a toto porovnanie vám to odhalí.

Priamo z porovnania si môžete o nejakú ponuku aj požiadať a to jediným klikom. Dopíšete základné údaje o vás. Spätne vám mailom príde návrh a podmienky zmluvy, dočasná 30-dňová zelená karta a údaje na zaplatenie. Faktúru je potrebné zaplatiť čím skôr, aby vám poisťovňa stihla odoslať originál  zelenú kartu skôr, ako vám skončí platnosť ich dočasnej obdoby. Pokým nemáte originál zelenú kartu, zdržte sa aj jazdy v zahraničí.

Dajte si pozor na pokuty

Policajt spisuje pokutuKeďže ide o zákonné nariadenie, nerešpektovanie sa vysoko pokutuje. To, že ho nemáte,  zistia policajti veľmi rýchlo. A to tým, že sa buď neviete preukázať zelenou kartou, lebo ju nemáte, alebo sa preukážete neplatným preukazom. Takýto priestupok sa môže pokutovať až do 300 eur. Horšie by to však bolo, ak by ste dostali výzvu od Obvodného úradu. Ten vám môže zaslať pokutu na zaplatenie 3 330 eur aj do 2 či 3 rokov po tom, čo ste reálne bez PZP jazdili. Samozrejme, vec sa podrobne prešetrí.

Vyššie sme zmienili aj to, že jazdu do zahraničia bez originál zelenej karty radšej nepodnikajte. Tam sú totiž pokuty oveľa vyššie. Tisíce môžete zaplatiť už len pri bežnej policajnej kontrole. V iných štátoch vám zas môžu za jazdu bez poistenia zobrať celé vozidlo. Tak čo je lepšie, počkať pár dní na originál doklad alebo sa nechať pripraviť o vozidlo?

Na záver by sme ešte chceli zdôrazniť, že povinnosť uzatvoriť si PZP sa netýka len auta, ale aj motocykla či iných motorových a nemotorových vozidiel. Riaďte sa pravidlom, že ak má vaše vozidlo technický preukaz, je dobré si ho týmto spôsobom zabezpečiť. Každý pohybujúci sa stroj totiž vie spôsobiť ujmy na majetku či na zdraví a pritom ani nemusí byť súčasťou cestnej premávky. Napr. vysokozdvižné vozíky, pracovné či poľnohospodárske stroje atď. Veríme, že náš príspevok vám bol osožný.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *